Kako najlakše naučiti engleski jezik?

Kako najlakše naučiti engleski jezik?

Da li ste oduvek želeli da znate kako da naučite novi jezik, ali niste znali kako da počnete? Donosimo vam 11 trikova i saveta za učenje engleskog - vodič za početnike. Sama ideja o učenju jezika može biti zastrašujuća, posebno za one koji nemaju prethodnog iskustva u učenju jezika. Uz pravo znanje, očekivanja, motivaciju i posvećenost, možete naučiti bilo koji jezik koji želite.

1. Izaberite jezik mudro

Postoji nekoliko stvari koje treba imati na umu kada birate jezik za učenje:

Zašto želite da naučite jezik - vaša lična motivacija je ključna za vaš uspeh u učenju jezika.

Mesto gde se govori jezik – može vam pomoći da razumete strategiju učenja jezika sa izvornim govornicima. Ako razmišljate o tome kako da naučite engleski, pročitajte ovaj blog do kraja.

2. Da – možete to učiniti

Pre svega, važno je znati da možete naučiti novi jezik, bez obzira na godine, prethodno iskustvo, pol, maternji jezik, nacionalnost, primanja i raspored. Svako može da nauči jezik - to je samo stvar vaših odluka.

3. Poznavanje osnova jezika

Ne mislimo na to da znate da kažete „zdravo“, „hvala“, „jedno pivo, molim vas“ (mada je to, naravno, korisno, mislimo na važnost kako jezik funkcioniše, osnovne delove) jezika i kako vam ovo znanje može pomoći kao studentu. Jedan od prvih koraka u učenju jezika je učenje o tome šta čini jezik i jedinstvenim aspektima jezika koji želite da naučite. Da biste to uradili, imajte na umu koren jezika i nekoliko osnovnih lingvističkih aspekata: fonetiku (izgovor), gramatiku i kulturu. Kako izgleda abeceda? Ima li slova koja su slična onima u vašem maternjem jeziku? Koliko glagolskih vremena ima? To su stvari koje ćete najviše naučiti proučavajući jezik. Naravno, što više predznanja imate o jeziku koji želite da naučite, lakše ćete ga naučiti. Jednom kada znate kako jezik funkcioniše, učenje postaje prijatno, predvidljivo, motivisano...

kako_najlaske_nauciti_engleski_jezik_2.jpg

4. Ostanite motivisani

Motivacija je jedan od glavnih razloga za učenje jezika i važnija je od svakog izgovora koji imate za neučenje jezika. Ostati motivisan je razlog broj jedan za uspeh u učenju, ali i razlog neuspeha. Zato ostanite motivisani jer je učenje novog jezika uvek vredno toga.

5. Napravite plan... i držite ga se

Postavite realne ciljeve i držite ih se. Ako, na primer, imate jako malo slobodnog vremena, ali ipak želite da naučite, posvetite se jeziku barem sat vremena svakog dana, bez obzira na sve. Napravite raspored učenja za sebe i podelite ga sa svojim najmilijima. Podelite svoj napredak sa drugima i recite im šta ste naučili. Nagradite sebe za svaki uspeh koji postignete.

6. Uključite novi jezik u svoj svakodnevni život

Važno je da budete izloženi jeziku koji želite da naučite svakodnevno. Pokušajte da uključite novi jezik u svoj život kad god i gde god je to moguće. Odštampajte rečnik koji učite na post-it beleškama, ekranu računara, nameštaju. Pokušajte da čitate znakove i kratke natpise sa svog jezika na jeziku koji učite. Ponavljajte reči, zvukove, fraze i rečenice u svojoj glavi. Pogledajte oko sebe i izgovorite reči za stvari oko sebe. Razmišljajte i pričajte na stranom jeziku. Što više uključite novi jezik u svoj svakodnevni život, to će vam biti lakše da naučite i postignete tečnost.

7. Niste sami

Znajte da niste sami, zato nemojte biti usamljenik kada učite strani jezik. Pridružite se kursevima jer upoznavanje i interakcija sa drugim ljudima koji takođe uče isti jezik može pomoći da učenje bude zabavnije i motivišuće. Učenjem kroz kurseve naučićete mnoge stvari koje ne možete naučiti sami

8. Gledajte, čitajte, slušajte

Da li volite filmove? Gledajte ih na jeziku koji učite sa odgovarajućim titlovima. Da li volite da čitate? Uzmite knjigu na jeziku koji učite. Za početnike najbolja preporuka je zabavna knjiga za decu, a za srednji nivo preporučuje se laki roman ili novela. Da li volite muziku ili slušate radio? Pronađite CD-ove, audio knjige, pesme, radio stanice na ciljnom jeziku i slušajte. Učenje uz muziku je efikasno za učenike svih nivoa. Učite nesvesno čitajući, slušajući i gledajući ono što zaista volite.

9. Držite se vežbe

Kaže se da prosečan izvorni govornik engleskog zna između 20.000 i 35.000 reči. To je možda tačno, ali da li zaista koristimo svaku od tih reči na dnevnoj, nedeljnoj ili mesečnoj osnovi?- Naravno da ne. Postoje mnoge glasine da nam je potrebno 1000-2000 reči rečnika da bismo mogli da govorimo jezik. Iako je taj broj diskutabilan, u svoj toj logici ima istine; jer iz vrlo malo reči možemo izvući mnogo. Međutim, ključ uspeha je da prvo naučite najpraktičnije reči. Kao početnik, fokusirajte se na glagole, imenice, vremena i strukturu za koje znate da će vam biti praktične u životu. U srediniokusirajte se na učenje koje će vam trebati u životu, a zatim pređite na ostalo. Tako će učenje jezika biti jednostavnije, brže i vrednije.

10. Grešite

Ne možete to izbeći: kada naučite novi jezik, pravićete greške. Ali ono što većina ljudi zaboravlja je da treba da greše. Niko nije savršen, pogotovo ne na stranom jeziku. Ako nema grešaka, to znači da niste vežbali i da niste prihvatili izazov.

Nema učenja jezika bez pravljenja grešaka - zato samo napred

11. Zabavite se

Najvažnije, nikada ne zaboravite da se zabavite. Učenje jezika ne bi trebalo da bude mučenje. Budite ponosni na ono što ste naučili i na činjenicu da svaki dan napredujete. Učenjem stranog jezika otvarate oči, uši i um za novu kulturu, a u tome uvek postoji nešto uzbudljivo. Čak i ako nas sva pravila i pamćenje zamaraju, s vremena na vreme, ne zaboravite da postoji toliko različitih načina da naučite i budete kreativni prilikom učenja novog jezika.

Razlike između britanskog i američkog engleskog

Razlike između britanskog i američkog engleskog

Engleski jezik odlikuje jedna veoma interesantna specifičnost – iako je maternji jezik i u Sjedinjenim Američkim Državama i u Velikoj Britaniji, govornici u ovim zemljama ne koriste iste reči za iste pojmove, već postoje određene razlike.

Ponekad je ta razlika samo u spelingu reči, a nekada su u pitanju potpuno drugačije reči koje imaju isto značenje. Neke od reči koje su drugačije, a imaju isto značenje u zavisnosti od toga da li je u pitanju Engleska ili Amerika jesu:

 
UK US
Film Movie
Pavement Sidewalk
Autumn Fall
Dustbin Trash can / Garbage can
Holiday Vacation
Sweets Candy
Trousers Pants
Flat Apartment
Queue Line
Garden Yard
Petrol Gasoline/Gas
Torch Flashlight
Angry Mad
Car park Parking lot
Cinema Movie theatre
Fizzy drink Pop / soda
Football Soccer
Handbag Purse
Shop Store

Pored ovih, postoje i reči kod kojih je razlika veoma mala, a odnosi se na speling.

UK US
Film Movie
Pavement Sidewalk
Autumn Fall
Dustbin Trash can / Garbage can
Holiday Vacation
Sweets Candy
Trousers Pants
Flat Apartment
Queue Line
Garden Yard
Petrol Gasoline/Gas
Torch Flashlight
Angry Mad
Car park Parking lot
Cinema Movie theatre
Fizzy drink Pop / soda
Football Soccer
Handbag Purse
Shop Store

Bilo da se odlučite za američku ili britansku verziju engleskog jezika, veoma je važna konzistentnost u upotrebi, kako ne biste došli u situaciju da koristite kombinaciju ove dve varijante engleskog jezika.

Učenje na daljinu – iznenađujuća otkrića

Učenje na daljinu – iznenađujuća otkrića

Koliko je učenje na daljinu promenilo tradicionalni model edukacije i da li nove generacije imaju više koristi ili štete od ovakve nastave?

Sva ova pitanja muče ne samo roditelje učenika već i profesore/predavače, ali i one kojima je stalo do dobrobiti dece.

Učenje na daljinu

Neočekivani rezultati

Nova studija otkrila je da učenje na daljinu ima iznenađujuće koristi za mentalno zdravlje mladih tinejdžera: smanjuje anksioznost, daje osećaj većeg blagostanja i povezanosti sa školom.

Studija kojom je obuhvaćeno preko 1.000 učenika, pokazala je da mnogi tinejdžeri osećaju manje anksioznosti (a ne više – kako se pretpostavljalo) kada se nastava odvija online, na daljinu.

Učenje na daljinu kao izazov istraživačima

Grupa istraživača iz Engleske iznela je radnu pretpostavku da mladi tinejdžeri koji su se školovali na daljinu zbog pandemije COVID-19, osećaju veću anksioznost.

Oni su pretpostavili da postoji velika verovatnoća da se mnogi tinejdžeri osećaju zabrinuto zbog mogućnosti da im se prijatelji i članovi porodice razbole. Takođe, pretpostavili su da i sami tinejdžeri imaju manje socijalne podrške zbog izolacije kod kuće.

Međutim, kada su sproveli anketu, iznenadilo ih je ono što su otkrili: učenici su zapravo bili manje anksiozni!

Pored toga, imali su i druge dobrobiti, kao što je osećaj veće ispunjenosti i veće povezanosti sa školom.

Kako je sprovedena studija

Studija, koju su sproveli istraživači sa Univerziteta u Bristolu, koristila je tekuću studiju koja se bavi upotrebom društvenih medija i mentalnim zdravljem tinejdžera.

Učesnici su već obavili osnovno istraživanje pre pandemije u oktobru 2019. godine tako da su imali početne referentne vrednosti.

Da bi se procenio uticaj pandemije, tokom aprila i maja, urađeno je još jedno istraživanje u kojem je učestvovalo 1.000 učenika iz 17 srednjih škola u jugozapadnoj Engleskoj.

Šta su istraživači pronašli

Istraživački tim je otkrio da je 54 posto devojčica uzrasta 13 i 14 godina, bilo u riziku od anksioznosti pre pandemije, pri čemu je taj broj opao za 10 posto tokom izolacije (popularno nazvanog: zaključavanje).

Dvadeset i šest procenata dečaka u istoj starosnoj grupi, bilo je rizično tokom početnog istraživanja, u poređenju sa 18 procenata tokom zaključavanja.

Nivo depresije je ostao skoro na istom nivou. Međutim, kod devojčica je došlo do povećanja broja depresivnih za 3 procenta, a kod dečaka do pada za 2 procenta.

Mnogi tinejdžeri su prijavili povećan osećaj zadovoljstva dok su bili „zaključani“ zbog pandemije. Dečaci su prijavili veći napredak od devojčica. Takođe, istraživanje je pokazalo da su oni koji su prijavili najniži osećaj zadovoljstva pre pandemije, doživeli najveće poboljšanje u toku pandemije.

Mnogi učenici su takođe izjavili da osećaju veću povezanost sa svojom školom i zadovoljstvo zbog povećanih mogućnosti za razgovor sa nastavnicima.

Čini se da su povećan osećaj zadovoljstva i smanjena anksioznost među devojčicama, povezani sa povećanom upotrebom društvenih medija.

Šta škole mogu naučiti iz ove studije?

Magistar, Emili Vidnal koja je bila glavni autor studije, rekla je da su ona i njen tim bili iznenađeni kada su videli rezultate ankete.

Mnogi ljudi, uključujući stručnjake za dečje zdravlje, očekivali su povećanu anksioznost.

„Međutim, kada se vratimo korak unazad“, rekla je, „znamo da škola za mnoge mlade ljude predstavlja izvor anksioznosti zbog pritiska od ocenjivanja i odnosa sa vršnjacima, uključujući nasilje.

„Ovo je bila zaista jedinstvena prilika da se shvati kako se tinejdžeri osećaju bez svakodnevnih pritisaka karakterističnih za školski život…“

Emili Vidnal je navela da njen tim planira da nastavi istraživanje u kojem bi fokus bio na pitanju: zašto školsko okruženje doprinosi anksioznosti i kakva školska sredina i kultura, može podržati mentalno zdravlje tinejdžera?

Dodala je da je „ključno da budno pratimo mentalno zdravlje mladih ljudi i dobrobit po povratku u školu, jer je moguće da dođe do skoka anksioznosti, posebno za one koji su se osećali manje povezano sa školom pre pandemije, pa su se verovatno i zbog toga dobro prilagodili zaključavanju “.

Dalje je primetila da su mladi izjavili da se osećaju međusobno povezanije više nego ikad, iako nisu bili fizički u školi.

„Može biti da bi digitalne platforme u budućnosti mogle da igraju veću ulogu kao alat za učenje u školama“, rekla je ona.

Učenje na daljinu – izazov i za roditelje

Frank A. Ginasi, doktor nauka, predsednik i izvršni direktor Bihevioralne zdravstvene zaštite Univerziteta Rutgers, koji nije bio uključen u studiju, objasnio je da postoji nekoliko ključnih faktora koji pokreću depresiju i anksioznost među tinejdžerima.

Ti faktori su: neadekvatna ishrana, ekonomska nesigurnost, nestabilna stambena situacija, nesuglasice između roditelja, nasilje u porodici, pitanje samopoštovanja, maltretiranje, socijalni status osobe izopštene iz društva, akademska očekivanja, problemi u emotivnim vezama, zbrka u vezi uloge koja nastaje približavanjem odraslom dobu i osećaj nepripadanja.

Naglasio je da je stabilnost ključna za decu u ovoj starosnoj grupi.

Tinejdžerima je potreban neko ko „može biti dosledan izvor saveta, podrške, poverenja i ljubavi“, rekao je. „To može biti neko ili nekoliko članova familije, ili prijatelji koji prepoznaju i cene njihovu vrednost i koji ih ne osuđuju…“

Ginasi predlaže roditeljima da, kod svoje dece svakodnevno podstiču redovne rutine spavanja, ishrane i vežbanja.

Roditelji takođe mogu pomoći svojoj deci tinejdžerima, olakšavajući im kontakt na društvenim mrežama, rekao je on.

Pored toga, oni mogu da podstaknu osećaj potrebe za samozaštitom kod svog deteta podstičući ga da nosi masku za lice, da pere ruke i drži fizičko distanciranje. Predlaže da roditelji razgovaraju sa svojom decom i pruže im sigurnost koja im je potrebna.

Takođe preporučuje roditeljima da paze na eventualne znake anksioznosti i da svoju zabrinutost ili dilemu koju imaju, podele sa zaposlenima u školi u koju njihovo dete ide.

Najbolje metode za samostalno učenje stranog jezika

Najbolje metode za samostalno učenje stranog jezika

Naravno, uvek je bolje strani jezik učiti uz pomoć stručnog lica (nastavnika, profesora), ali ako ste u situaciji da želite, ili morate, sami učiti strani jezik evo interesantnog teksta za vas.

Želite naučiti strani jezik relativno brzo i lako? Često nam učenje teško pada. Pogotovo samostalno učenje. Nismo dovoljno disciplinovani ili nemamo dovoljno vremena. A možda nam je samo potreban dobar plan učenja. Treba nam putokaz ka uspešnijem učenju. Ako ste u ovoj grupi onda imamo rešenje. Za vas smo istražili najbolje metode za učenje stranih jezika. I naravno sve metode su potpuno besplatne.

Slušajte!

Da bi vam novi jezik išao u uho morate ga slušati! Zašto mnogi od nas znaju engleski bolje nego neke druge jezike koje učimo u školama? Jer engleski slušamo stalno. Na TV kanalima je najviše filmova na engleskom jeziku, a muzika na engleskom nam je podjednako zanimljiva kao i ona na maternjem.

Ako učite novi jezik pogledajte film ili neki video na YouTube-u, emisiju ili slušajte muziku na tom jeziku. Slušanjem ćete usvojiti melodiju tog jezika. Ako ste sluhista, slušanje će biti dovoljno da “uhvatite” akcent tog jezika. I na kraju, slušanjem će vam taj jezik postati bliži. Neće vam zvučati strano.

Čitajte!

Ako ste naučili osnove novog jezika, počnite da čitate. Čitajte tekstove koji su vam inače interesantni, možda o nečemu što je vaša oblast. Za početak čitajte stvari poput članaka na internetu, vijesti i reklama. Zapratite na društvenim mrežama stranice na željenom jeziku i redovno čitajte njihove objave. Ne morate razumeti svaku reč. Bitno je da razumete suštinu teksta. Naravno, ne škodi ako neku riječ proguglate i saznate šta znači. Štaviše, na taj način ćete učiti, a da niste ni svesni da učite.

Kada savladate novi jezik možete čitati i ozbiljniju literaturu. Otvoriće vam se celi spektar nove literature za čitanje i učenje koja možda nije prevedena na vaš maternji jezik.

Pišite!

Da biste dobro naučili jezik morate znati pisati na tom jeziku. Prepisivanje vam može pomoći. Kao što znate, naš jezik je fonetski i jedan znak označava jedan glas. Mi pišemo kao što govorimo. Ali to, nažalost, nije slučaj sa ostalim jezicima. Da biste savladali pisanje stranog jezika pronađite literaturu koju ćete s vremena na vreme prepisivati.

Ovo nije najzanimljiviji način učenja, ali može da bude jako koristan. U učenju pisanja vam može pomoći i čitanje, ali prepisivanje je moćnije sredstvo učenja u ovom slučaju. Trudite se da pišete jezikom koji učite kad god vam se ukaže prilika. Gore smo već pomenuli da možete pratiti određene stranice na društvenim mrežama. Ponekad možete komentarisati sadržaj. Uposlićete svoj mozak da misli na tom jeziku.

Učite online!

Besplatne online kurseve jezika možete pronaći i na stranicama ovog sajta. Koristeći aplikaciju ZOOM osećaćete se kao u učionici.

Neke od najpopularnijih aplikacija za učenje jezika su Duolingo i Babbel. Da biste koristili ove stranice obično morate znati engleski. Ako vam engleski nije jača strana preporučujemo odličnu stranicu za učenje jezika Loecsen koja ima prevode i na srp/hr. Pronađite onu koja vam najviše odgovara.

Učite svaki dan!

Vjerovatno ste čuli za princip 1 minute. Zasniva se na jednostavnom receptu da bar 1 minutu dnevno radite nešto što vam se obično ne radi. Nešto za šta niste dovoljno disciplinovani. Baveći se nekom aktivnošću svega 1 minutu dnevno to vam prelazi u naviku.

Učite jezik svaki dan. Bar minutu. Naučite dnevno bar 5 stranih reči. Povežite ih tematski. Biće vam lakše da ih upamtite. Odredite i cilj tog učenja. Potražite na internetu 1000 reči koje se najviše koriste u jeziku koji učite i odredite sebi rok dokad treba da ih savladate. I naravno, držite se plana.

Mislite!

Možda će zvučati čudno, ali treba da razmišljate na jeziku na kom pričate. Čovek svakodnevno razmišlja o nečemu. Razmišljajte na stranom jeziku. Mnogi od nas razgovaraju sami sa sobom dok nešto rade. Razgovarajte sami sa sobom na stranom jeziku.

Dok hodate gradom prisetite se kako se npr. ulica kaže na engleskom, ili zebra ili bilo šta sa čim se susretnete. Koristite maštu, zamislite razgovor za posao na jeziku koji učite ili scenu upoznavanja s nekim na javnom mjestu. Prevedite u glavi reči koje svakodnevno koristite na maternjem jeziku.

Imitirajte!

Kada gledate film na stranom jeziku imitirajte izgovor glumaca. Dok slušate muziku pjevušite. Verovatno ćete biti pomalo smešni sami sebi, ali cilj vam je da taj jezik govorite, zar ne? Vežbajte izgovor ponavljajući ono što čujete. Ocenite sami sebe pa ako niste zadovoljni kako zvučite, ponavljajte! Ponavljanje je majka znanja, znali su stari Latini.

Okružite se stranim jezikom!

Ovo ne znači da treba da se odselite u zemlju gdje se govori jezik koji učite. Jednostavno stvorite atmosferu kao da ste tamo. Postavite ceduljice sa nazivima predmeta po kući dok ih ne naučite. Promenite jezik na telefonu i računaru.

Pričajte!

Zašto učimo nove jezike? Da bismo komunicirali sa ljudima koji ne govore naš jezik. Ukoliko ne poznajete nikoga sa kim biste mogli razgovarati na stranom jeziku koji učite, potražite ga online. Danas su nam mnoge stvari dostupne zahvaljujući internetu. I mnogi ljudi. Na internetu možete naći izvorne govornike svih jezika.

Postoje sajtovi specijalno napravljeni za ljude koji izučavaju strani jezik i žele s nekim da razgovaraju. Na tim stranicama se neretko sklapaju i prijateljstva. Speaky je jedan takav sajt koji koriste stanovnici preko 180 zemalja svijeta. Budite svesni da bez grešaka nećete naučiti i zbog toga zaboraviti na stid i strah od greške i počnite da pričate.

Motivišete se!

Da, motivišite sami sebe. To ćete uraditi tako što ćete istražiti kulturu jezika koji učite. Upoznajte se sa kulturom i sigurno ćete u njoj pronaći nešto što će vam se svidjeti. Samim tim i jezik će vam postati zanimljiviji. Zaljubite se u kulturu i zaljubićete se u jezik. Bićete motivisani da naučite jezik kako biste upoznali zemlju i kulturu još bolje.

  Engleski jezik  Nemački jezik  Mađarski jezik  Informatika

Učenje stranog jezika. Zašto je važno učiti strani jezik?

Jezik je deo ne samo našeg svakodnevnog života već i našeg identiteta. On je to što nas odvaja od ostatka živog sveta. Ali, naravno, ne govorimo svi istim jezikom.

Zašto je važno učiti strani jezik?

Jezik je deo ne samo našeg svakodnevnog života već i našeg identiteta. On je to što nas odvaja od ostatka živog sveta. Ali, naravno, ne govorimo svi istim jezikom. Neki kažu da bi bilo bolje da postoji jedan univerzalan jezik preko koga bismo se sporazumevali. No, da li je to stvarno rešenje? Time bi se izgubilo previše lepih kultura i naroda koji sve važno u svom životu vezuju baš za svoj jezik. Takođe, to bi dalo jednu priliku manje da radimo na sebi. Učenjem stranog jezika usavršavamo sebe i pokazujemo da nam je stalo do drugačijih stavova, kultura, i tradicija. Što više jezika znamo, bliže smo ostatku sveta.

Važnost komunikacije

Mogućnost bolje komunikacije je možda najbitnija stvar koju dobijate uz novi jezik. Ona se ogleda na više načina. Prvi i najočigledniji je da ćete biti u mogućnosti da se sporazumete kada odete u neku zemlju gde se ne priča vaš jezik. Ne možemo očekivati od sveta da se prilagođava našim potrebama, ali uvek možemo mi njemu da se prilagodimo. Poznavanje više jezika omogućava bilo kom turisti da, barem na kratko, iskusi neko mesto kroz oči stanovnika.

Dalje, komunikacija ne mora da se odnosi samo na žive osobe s kojima komunicirate već i na književna dela. Naravno, uvek postoje kvalitetni prevodi koji su krucijalni za druge stvari, ali čar čitanja stranog umetničkog dela u originalu je neprevaziđena. Garantovano će učiniti da se osećate bliže kulturi, a možda čak razumete delo i na drugačiji način.
Ne samo da ćemo drugačije videti tuđu kulturu i bolje je razumeti, već i svoju. Odvojićemo se od nje i nećemo joj biti toliko prisni, što će učiniti da joj se još više približimo. Iako zvuči paradokslano, to se dešava što svesno uviđamo lepotu svoje kulture onda kada smo eksponirani drugoj, umesto samo da je prihvatamo jer je naša.

Sve više je potrebno za posao

U današnjem poslovnom svetu se čovek vrednuje po onome koliko jezika poznaje. Poznavanje stranog jezika čak može biti odlučujući faktor za dobitak nekog posla. Takođe, neretko je da su poslovi koji zahtevaju znanje još jednog jezika bolje plaćeni i imaju bolje uslove za rad. Zato postoje mnoge radionice i razni kursevi koji obuhvataju sve ono što vam je potrebno da savladate poslovni segment nekog jezika. To podrazumeva korisne fraze, način izražavanja, i naravno, vokabular.

Pomaže u razvijanju

Nije tajna ni da nam jezici pomažu da se razvijemo na više od jednog načina. Prvo, pomažu u razvitku moždanih vijuga na sličan način kao i matematika. Naše kognitivne sposobnosti postaju mnogo bolje kada pričamo još jedan jezik pored maternjeg. Studije su pokazale da nam se poboljša pamćenje i povećava raspon pažnje, na primer. Pogotovo je dobro učiti decu stranim jezicima dok se još razvijaju zbog pomenutih beneficija. Pritom, to im otvara mnoge puteve u daljem životu.

Takođe, poznavanje još jednog jezika nas otvara ka novim iskustvima. Nema više jezika da vas koči u probanju nekog hobija specifičnog za određenu kulturu, niti straha kako ćete se snaći u stranoj državi. Ovo sve daje i dosta samopouzdanja, i daje vam mnoštvo novih stvari o čemu da pričate.

  Engleski jezik  Nemački jezik  Mađarski jezik  Informatika

 

Izvor: sudski-tumaci.rs

Kako koristiti ZOOM aplikaciju i trikovi koji će vam pomoći u tome

Kako koristiti ZOOM aplikaciju i trikovi koji će vam pomoći u tome

Zoom je aplikacija koja se koristi u svrhu audio i video komunikacije između dva ili više korisnika, koju Evropski institut koristi za svoje časove kurseva engleskog, nemačkog i mađarskog jezika. Aplikacija se može koristiti na različitim uređajima (mobilni telefon, desktop računar, laptop, tablet). Posebnu popularnost ova aplikacija je stekla početkom Covid-19 pandemije a koja traje i danas.

Putem ove aplikacije korisnici mogu:

  • deliti dokumente, slike, video snimke
  • deliti ekran između korisnika
  • koristiti tablu za pisanje i prezentaciju
  • snimati komunikaciju u formatima .mp4 ili .m4a

Zoom aplikacija se koristi i za izvođenje nastave gdje profesori formiraju virtuelne učionice te tako drže predavanja i vrše ispitivanje svojih učenika.

Da bi ste koristili aplikaciju prvo je morate instalirati na svoj uređaj klikom na jedan od ponuđenih linkova a u zavisnosti od vašeg uređaja:

Windows
Android
iOS

zoom-scr-1.jpg
slika1.

zoom-scr-2.jpg
slika 2.

zoom-scr-3.jpg
slika 3.

Nakon instalacije i pokretanja prikazaće vam se ekran kao na slici 1. Na raspolaganju su vam dvije opcije: Join a Meeting (pridruži se sastanku) i Sign In (prijava). Da bi se pridružili sastanku potrebno je da kliknete na Join a Meeting i upište prethodno dobijen broj sastanka (npr. 000-111-222) i svoje ime te kliknete na join. Klikom na Sign In otvara vam se ekran kao na slici 3 i putem njega se prijavljujete na aplikaciju i dobijate mogućnost kreiranja vašeg sastanka.

Prvo ćemo obraditi opciju kad se pridružite prethodno zakazanom sastanku (slika 1. klik na join, slika 2. unos broja sastanka i imena ). Osim unosa podataka imate i 3 opcije koje možete označiti prije nego što se pridružite sastanku.

Zapamti moje ime za buduće sastanke
Ne konektuj se sa zvukom
isključi video

Nemojte označavati opcije 2 i 3 ako želite da se pridružite sastanku sa zvukom i videom. Nakon što unesete broj sastanka i vaše ime te kliknete na join otvoriće vam se ekran kao na slici 4.

zoom-scr-4a.jpg
slika 4.

Na ovom ekranu kontrolišete sve funkcionalnosti koje su vam potrebne prilikom komunikacije:

zvuk i video
pregled učesnika
chat
deljenje ekrana
snimanje komunikacije
emoji reakcije
informacije o sastanku
prikaz učesnika
napuštanje sastanka

Druga opcija koju ćemo obraditi jeste kada na početnom ekranu kliknete na sign in (prijava). Potrebno je da kreirate svoj račun ili da se prijavite na Zoom app putem Google ili Facebook računa (slika 3.). Nakon što se prijavite sa svojim podacima otvoriće vam se ekran kao na slici 5.

zoom-scr-5a-768x418.jpg
Slika 5

Na ovom ekranu možete kreirati svoje sastanke (new meeting), zakazivati ih i sl. Ono što je bitno napomenuti za Zoom aplikaciju da nudi potpuno besplatnu komunikaciju više korisnika u trajanju od 40 min. Nakon isteka 40 min. komunikacija se prekida. Da bi imali više vremena na raspolanju morate se pretplatiti na neki od njihovih paketa. Pregled paketa i cijena možete pogledati na njihovoj web stranici na ovom link-u.

Pojavile su se i određene kritike vezano za Zoom aplikaciju u smislu neovlaštenog korištenja podataka. To su, bar prema informacijama kojim trenutno raspolažemo, samo špekulacije. Naravno na svakom od korisnika je da odluči da li će ili ne koristiti ovu aplikaciju za svoju komunikaciju.

Zoom aplikacija i trikovi za lakše korišćenje

U vreme korone, kada je fizička distanca postala obaveza, aplikacija Zoom doživljava slavu. Postaje jedna od najznačajnih aplikacija za sastanke, konferencijske pozive, držanje predavanja i još mnogo toga. Download je besplatan, a aplikacija jednostavna za korišćenje i na mobilnom telefonu i na računaru.

Sigurno ste pročitali osnovno uputstvo kako se koristi Zoom, a da li znate koje opcije na Zoom-u Vam mogu olakšati život i ubrzati rad?

Povežite Google Calendar sa Vašim Zoom nalogom

Da biste pratili sve Vaše sastanke i držali svoj raspored na jednom mestu, povežite Zoom i Google Calendar. Možete ih povezati tako što ćete se ulogovati u svoj Google Calendar, otići u Settings i odabrati Gett adds. U pop-up tabu potražite opciju Zoom for GSuite i potvrdite instaliranje aplikacije. Možete kreirati event u svom kalendaru i odabrati Zoom kao opciju za pozive. Automatski će se generisati ID i password za Vaš poziv koji jednostavno možete kopirati.

Povežite Zoom sa Slack-om

Zoom i Slack su aplikacije koje koristi najveći broj zaposlenih i zato je odlična opcija da ih povežete. Na taj način možete direktno sa Slack-a ući na sastanak na Zoom-u. Neophodno je da budete preko istog emaila ulogovani i na Zoom i na Slack. Nakon što uđete u Zoom, u Zoom Marektplace-u pronađite Slack aplikaciju i instalirajte je. U Settings-u pronađite još korisnih opcija.

Olakšajte sebi koristeći opcije iz General Settings

U General Settings Vašeg Zoom naloga imate puno opcija sa kojima možete da se igrate. Na primer, možete podesiti podsetnike za buduće sastanke, kao i da uključite opciju da drugi sagovornici budu obavešteni kada Vi uđete na meeting.

Opcija za brzo dodavanje učesnika

Ako ste već na sastanku, novog učesnika možete brzo dodati pomoću skraćenice Alt+I. Ovo otvara novi tab u kome možete kopirati invite i lozinku ili poslati mejl.

Snimajte sastanke

Nekada je dobro da imate sačuvan sastanak ili predavanje. Snimanje možete lako započeti ili prekinuti uz Alt+R ili Cmd+Shift+R. Ako želite da pauzirate snimanje, koristite Alt+P ili Cmd+Shift+P.

Podelite ekran i tablu

Brzi način da podelite svoj ekran i dokumenta je da koristite skraćenicu Alt+S ili Cmd+Shift+S. Možete deliti ceo ekran, deo ekrana, da dozvolite da neko upravlja ekranom, kao i da direktno delite dokumenta sa Google Drive-a.

Isključite mikrofon i video

Iako bi trebalo da se podrazumeva da dok jedan učesnik govori ostali isključe mikrofon, nekada to nije tako jednostavno. Da biste izbegli neželjena ometanja, kao domaćin možete da isključite mikrofon svim učesnicima. To možete uraditi tako što ćete otići na opciju na Manage Participants i odaberite Mute All. Skraćenice za brzo isključivanje audio opcije je Alt+A ili Cmd+Shift+A, a za isključivanje videa Alt+V ili Cmd+Shift+V.

Promenite pozadinu

Jedna od najzanimljivijih opcija Zoom aplikacije je mogućnost da kao pozadinu postavite sliku ili video. To može biti praktično za one koji imaju video pozive dok rade od kuće. Takođe, mnogi koriste ovu opciju da pokažu svoju kreativnost. U Settings-u nađite opciju Virtual Backround i dodajte fotografije koje želite. Možete koristiti svoje slike ili one preporučene iz aplikacije.

Crtajte i ostavljajte beleške po ekranu – virtualno

Zoom aplikacija ima odličnu opciju koja omogućava svim učesnicima da ostavljaju beleške, istaknu neki tekst ili crtaju po ekranu. Da biste to uradili, pronađite opciju View Option pri vrhu Zoom prozora, a zatim odaberite Annotate. Pojaviće se spisak alata koji možete koristiti, a Vi odaberite onaj koji najviše odgovara Vašim potrebama.

Zoom je pogodan za sastanke, za nastavnike koje preko njega drže predavanja, za kreativne radionice, ali i za virtualne pauze za kafu. Fizička distanca nije i socijalna distanca, tako da nam aplikacije poput Zoom-a pomažu da svi funkcionišemo, učimo i radimo zajedno.

Izvor: b2bit.ba/portalmladi.com

  Engleski jezik  Nemački jezik  Mađarski jezik  Informatika