Učenje stranog jezika. Zašto je važno učiti strani jezik?

Jezik je deo ne samo našeg svakodnevnog života već i našeg identiteta. On je to što nas odvaja od ostatka živog sveta. Ali, naravno, ne govorimo svi istim jezikom.

Zašto je važno učiti strani jezik?

Jezik je deo ne samo našeg svakodnevnog života već i našeg identiteta. On je to što nas odvaja od ostatka živog sveta. Ali, naravno, ne govorimo svi istim jezikom. Neki kažu da bi bilo bolje da postoji jedan univerzalan jezik preko koga bismo se sporazumevali. No, da li je to stvarno rešenje? Time bi se izgubilo previše lepih kultura i naroda koji sve važno u svom životu vezuju baš za svoj jezik. Takođe, to bi dalo jednu priliku manje da radimo na sebi. Učenjem stranog jezika usavršavamo sebe i pokazujemo da nam je stalo do drugačijih stavova, kultura, i tradicija. Što više jezika znamo, bliže smo ostatku sveta.

Važnost komunikacije

Mogućnost bolje komunikacije je možda najbitnija stvar koju dobijate uz novi jezik. Ona se ogleda na više načina. Prvi i najočigledniji je da ćete biti u mogućnosti da se sporazumete kada odete u neku zemlju gde se ne priča vaš jezik. Ne možemo očekivati od sveta da se prilagođava našim potrebama, ali uvek možemo mi njemu da se prilagodimo. Poznavanje više jezika omogućava bilo kom turisti da, barem na kratko, iskusi neko mesto kroz oči stanovnika.

Dalje, komunikacija ne mora da se odnosi samo na žive osobe s kojima komunicirate već i na književna dela. Naravno, uvek postoje kvalitetni prevodi koji su krucijalni za druge stvari, ali čar čitanja stranog umetničkog dela u originalu je neprevaziđena. Garantovano će učiniti da se osećate bliže kulturi, a možda čak razumete delo i na drugačiji način.
Ne samo da ćemo drugačije videti tuđu kulturu i bolje je razumeti, već i svoju. Odvojićemo se od nje i nećemo joj biti toliko prisni, što će učiniti da joj se još više približimo. Iako zvuči paradokslano, to se dešava što svesno uviđamo lepotu svoje kulture onda kada smo eksponirani drugoj, umesto samo da je prihvatamo jer je naša.

Sve više je potrebno za posao

U današnjem poslovnom svetu se čovek vrednuje po onome koliko jezika poznaje. Poznavanje stranog jezika čak može biti odlučujući faktor za dobitak nekog posla. Takođe, neretko je da su poslovi koji zahtevaju znanje još jednog jezika bolje plaćeni i imaju bolje uslove za rad. Zato postoje mnoge radionice i razni kursevi koji obuhvataju sve ono što vam je potrebno da savladate poslovni segment nekog jezika. To podrazumeva korisne fraze, način izražavanja, i naravno, vokabular.

Pomaže u razvijanju

Nije tajna ni da nam jezici pomažu da se razvijemo na više od jednog načina. Prvo, pomažu u razvitku moždanih vijuga na sličan način kao i matematika. Naše kognitivne sposobnosti postaju mnogo bolje kada pričamo još jedan jezik pored maternjeg. Studije su pokazale da nam se poboljša pamćenje i povećava raspon pažnje, na primer. Pogotovo je dobro učiti decu stranim jezicima dok se još razvijaju zbog pomenutih beneficija. Pritom, to im otvara mnoge puteve u daljem životu.

Takođe, poznavanje još jednog jezika nas otvara ka novim iskustvima. Nema više jezika da vas koči u probanju nekog hobija specifičnog za određenu kulturu, niti straha kako ćete se snaći u stranoj državi. Ovo sve daje i dosta samopouzdanja, i daje vam mnoštvo novih stvari o čemu da pričate.

  Engleski jezik  Nemački jezik  Mađarski jezik  Informatika

 

Izvor: sudski-tumaci.rs

Kako koristiti ZOOM aplikaciju i trikovi koji će vam pomoći u tome

Kako koristiti ZOOM aplikaciju i trikovi koji će vam pomoći u tome

Zoom je aplikacija koja se koristi u svrhu audio i video komunikacije između dva ili više korisnika, koju Evropski institut koristi za svoje časove kurseva engleskog, nemačkog i mađarskog jezika. Aplikacija se može koristiti na različitim uređajima (mobilni telefon, desktop računar, laptop, tablet). Posebnu popularnost ova aplikacija je stekla početkom Covid-19 pandemije a koja traje i danas.

Putem ove aplikacije korisnici mogu:

  • deliti dokumente, slike, video snimke
  • deliti ekran između korisnika
  • koristiti tablu za pisanje i prezentaciju
  • snimati komunikaciju u formatima .mp4 ili .m4a

Zoom aplikacija se koristi i za izvođenje nastave gdje profesori formiraju virtuelne učionice te tako drže predavanja i vrše ispitivanje svojih učenika.

Da bi ste koristili aplikaciju prvo je morate instalirati na svoj uređaj klikom na jedan od ponuđenih linkova a u zavisnosti od vašeg uređaja:

Windows
Android
iOS

zoom-scr-1.jpg
slika1.

zoom-scr-2.jpg
slika 2.

zoom-scr-3.jpg
slika 3.

Nakon instalacije i pokretanja prikazaće vam se ekran kao na slici 1. Na raspolaganju su vam dvije opcije: Join a Meeting (pridruži se sastanku) i Sign In (prijava). Da bi se pridružili sastanku potrebno je da kliknete na Join a Meeting i upište prethodno dobijen broj sastanka (npr. 000-111-222) i svoje ime te kliknete na join. Klikom na Sign In otvara vam se ekran kao na slici 3 i putem njega se prijavljujete na aplikaciju i dobijate mogućnost kreiranja vašeg sastanka.

Prvo ćemo obraditi opciju kad se pridružite prethodno zakazanom sastanku (slika 1. klik na join, slika 2. unos broja sastanka i imena ). Osim unosa podataka imate i 3 opcije koje možete označiti prije nego što se pridružite sastanku.

Zapamti moje ime za buduće sastanke
Ne konektuj se sa zvukom
isključi video

Nemojte označavati opcije 2 i 3 ako želite da se pridružite sastanku sa zvukom i videom. Nakon što unesete broj sastanka i vaše ime te kliknete na join otvoriće vam se ekran kao na slici 4.

zoom-scr-4a.jpg
slika 4.

Na ovom ekranu kontrolišete sve funkcionalnosti koje su vam potrebne prilikom komunikacije:

zvuk i video
pregled učesnika
chat
deljenje ekrana
snimanje komunikacije
emoji reakcije
informacije o sastanku
prikaz učesnika
napuštanje sastanka

Druga opcija koju ćemo obraditi jeste kada na početnom ekranu kliknete na sign in (prijava). Potrebno je da kreirate svoj račun ili da se prijavite na Zoom app putem Google ili Facebook računa (slika 3.). Nakon što se prijavite sa svojim podacima otvoriće vam se ekran kao na slici 5.

zoom-scr-5a-768x418.jpg
Slika 5

Na ovom ekranu možete kreirati svoje sastanke (new meeting), zakazivati ih i sl. Ono što je bitno napomenuti za Zoom aplikaciju da nudi potpuno besplatnu komunikaciju više korisnika u trajanju od 40 min. Nakon isteka 40 min. komunikacija se prekida. Da bi imali više vremena na raspolanju morate se pretplatiti na neki od njihovih paketa. Pregled paketa i cijena možete pogledati na njihovoj web stranici na ovom link-u.

Pojavile su se i određene kritike vezano za Zoom aplikaciju u smislu neovlaštenog korištenja podataka. To su, bar prema informacijama kojim trenutno raspolažemo, samo špekulacije. Naravno na svakom od korisnika je da odluči da li će ili ne koristiti ovu aplikaciju za svoju komunikaciju.

Zoom aplikacija i trikovi za lakše korišćenje

U vreme korone, kada je fizička distanca postala obaveza, aplikacija Zoom doživljava slavu. Postaje jedna od najznačajnih aplikacija za sastanke, konferencijske pozive, držanje predavanja i još mnogo toga. Download je besplatan, a aplikacija jednostavna za korišćenje i na mobilnom telefonu i na računaru.

Sigurno ste pročitali osnovno uputstvo kako se koristi Zoom, a da li znate koje opcije na Zoom-u Vam mogu olakšati život i ubrzati rad?

Povežite Google Calendar sa Vašim Zoom nalogom

Da biste pratili sve Vaše sastanke i držali svoj raspored na jednom mestu, povežite Zoom i Google Calendar. Možete ih povezati tako što ćete se ulogovati u svoj Google Calendar, otići u Settings i odabrati Gett adds. U pop-up tabu potražite opciju Zoom for GSuite i potvrdite instaliranje aplikacije. Možete kreirati event u svom kalendaru i odabrati Zoom kao opciju za pozive. Automatski će se generisati ID i password za Vaš poziv koji jednostavno možete kopirati.

Povežite Zoom sa Slack-om

Zoom i Slack su aplikacije koje koristi najveći broj zaposlenih i zato je odlična opcija da ih povežete. Na taj način možete direktno sa Slack-a ući na sastanak na Zoom-u. Neophodno je da budete preko istog emaila ulogovani i na Zoom i na Slack. Nakon što uđete u Zoom, u Zoom Marektplace-u pronađite Slack aplikaciju i instalirajte je. U Settings-u pronađite još korisnih opcija.

Olakšajte sebi koristeći opcije iz General Settings

U General Settings Vašeg Zoom naloga imate puno opcija sa kojima možete da se igrate. Na primer, možete podesiti podsetnike za buduće sastanke, kao i da uključite opciju da drugi sagovornici budu obavešteni kada Vi uđete na meeting.

Opcija za brzo dodavanje učesnika

Ako ste već na sastanku, novog učesnika možete brzo dodati pomoću skraćenice Alt+I. Ovo otvara novi tab u kome možete kopirati invite i lozinku ili poslati mejl.

Snimajte sastanke

Nekada je dobro da imate sačuvan sastanak ili predavanje. Snimanje možete lako započeti ili prekinuti uz Alt+R ili Cmd+Shift+R. Ako želite da pauzirate snimanje, koristite Alt+P ili Cmd+Shift+P.

Podelite ekran i tablu

Brzi način da podelite svoj ekran i dokumenta je da koristite skraćenicu Alt+S ili Cmd+Shift+S. Možete deliti ceo ekran, deo ekrana, da dozvolite da neko upravlja ekranom, kao i da direktno delite dokumenta sa Google Drive-a.

Isključite mikrofon i video

Iako bi trebalo da se podrazumeva da dok jedan učesnik govori ostali isključe mikrofon, nekada to nije tako jednostavno. Da biste izbegli neželjena ometanja, kao domaćin možete da isključite mikrofon svim učesnicima. To možete uraditi tako što ćete otići na opciju na Manage Participants i odaberite Mute All. Skraćenice za brzo isključivanje audio opcije je Alt+A ili Cmd+Shift+A, a za isključivanje videa Alt+V ili Cmd+Shift+V.

Promenite pozadinu

Jedna od najzanimljivijih opcija Zoom aplikacije je mogućnost da kao pozadinu postavite sliku ili video. To može biti praktično za one koji imaju video pozive dok rade od kuće. Takođe, mnogi koriste ovu opciju da pokažu svoju kreativnost. U Settings-u nađite opciju Virtual Backround i dodajte fotografije koje želite. Možete koristiti svoje slike ili one preporučene iz aplikacije.

Crtajte i ostavljajte beleške po ekranu – virtualno

Zoom aplikacija ima odličnu opciju koja omogućava svim učesnicima da ostavljaju beleške, istaknu neki tekst ili crtaju po ekranu. Da biste to uradili, pronađite opciju View Option pri vrhu Zoom prozora, a zatim odaberite Annotate. Pojaviće se spisak alata koji možete koristiti, a Vi odaberite onaj koji najviše odgovara Vašim potrebama.

Zoom je pogodan za sastanke, za nastavnike koje preko njega drže predavanja, za kreativne radionice, ali i za virtualne pauze za kafu. Fizička distanca nije i socijalna distanca, tako da nam aplikacije poput Zoom-a pomažu da svi funkcionišemo, učimo i radimo zajedno.

Izvor: b2bit.ba/portalmladi.com

  Engleski jezik  Nemački jezik  Mađarski jezik  Informatika

Najbolji način da besplatno naučite strani jezik

Najbolji način da besplatno naučite strani jezik

Na internetu postoji mnogo web stranica koje omogućavaju samostalno i besplatno učenje stranih jezika. Ovi sajtovi i aplikacije će vam pomoći da naučite reči stranih jezika, i to potpuno besplatno. Postoje razni interaktivni zadaci, kao i zanimljive kartice memorije, uz koje vam neće biti dosadno.

Primer nekih od sajtova su:

Duolingo  – Naučite jezik koji želite besplatno.
Lingvist  – Naučite novi jezik za samo 200 sati.
Busuu  – Učenje stranog jezika uz pomoć zajednice.
Memrise  – Koristite zanimljive kartice da obogatite rečnik stranih reči.

Ipak, svi znamo da je mnogo bolje učiti strani jezik uz pomoć kvalifikovanog profesora jezika koji će vas iskusno voditi kroz ceo proces učenja željenog stranog jezika. U tom slučaju, gore nabrojani sajtovi vam mogu jako dobro posližiti za dodatne vežbe u sklopu kurseva stanog jezika.

Online časovi stranog jezika

Na tom polju Evropski institut za obrazovanje prednjači u svojim uslugama i načinu rada. Svim svojim članovima Evropski institut nudi besplatno učenje engleskog, nemačkog i mađarskog jezika, kao i kurseve informatike i to iz udobnosti svog doma, putem online nastave.

Uz sistem rada Evropskog instituta cena kurseva učenja stranih jezika više ne može da vam bude izgovor.

Prijavite se već danas i raspitajte se o uslovima članstva u Evropskom institutu i pohađanju bilo kog od kurseva.

  Engleski jezik  Nemački jezik  Mađarski jezik  Informatika

Deca i učenje stranog jezika: Zašto dete treba da uči strani jezik

Deca i učenje stranog jezika: Zašto dete treba da uči strani jezik

Aktivnosti u mozgu kod dece koja govore dva jezika su izraženija u predelu koji se odnosi na izvršenje funkcija, a koji upravlja zadacima kao što su rešavanje problema i podeljena pažnja. Sve ove prednosti proističu iz poboljšane sposobnosti fokusiranja i koncentracije koju deca postižu kroz učenje stranog jezika.

Zahvaljujući internetu i lako odstupnim sredstvima (lap top, tablet, mobilni telefon), danas se mogu učiti strani jezici iz udobne fotelje našeg doma. Gledanje video snimaka, filmova, slušanje muzike, čitanje knjiga i časopisa na jeziku koji učite dodatno doprinosi poboljšanju znanja.

Učenjem stranog jezika vaše dete se upoznaje sa kulturom druge zemlje i ljudima koji u njoj žive. Međutim, poznavanje i učenje stranih jezika u današnje vreme postaje neophodna stvar za razvoj mnogih veština i karijere.

Deca kroz učenje stranog jezika postaju:

Bolji slušaoci

Dete koje govori dva jezika bolje predstavlja namere i potrebe prijatelja, sutradan profesora, poslodavca itd. I ovo je jedna veoma vredna veština u mnogim situacijama.

Razvijaju kreativnost

Svaki pokušaj upotrebe stranog jezika je vežba kreativnosti. Upotreba i učenje stranog jezika zahteva trud koji stimuliše tečnost, razradu, originalnost, fleksibilnost, dosetljivost što se meri u testovima kreativnosti. Samim tim se poboljšava sposobnost planiranja, radne memorija, kognitivne fleksibilnosti.

Imaju oštriji um

Učenje stranog jezika ojačava izvršni kontrolni centar mozga. Pošto upotreba stranog jezika nalaže jak režim vežbe za ovaj centar, ona ga prirodni čini jačim i efikasnijim.

Donose pametnije odluke

Razmišljanje na stranom jeziku podstiče dublje razmišljanje u odnosu na one koji se služe isključivo maternjim. Pretpostavlja se da je to zato što na maternjem jeziku često razmišljamo emotivno, instiktivno, i uzimamo stvari zdravo za gotovo. Na stranom jeziku je to drugačije jer iz opreza se uključuje centar za logiku što može da dovede do boljih odluka.

Zato, ukoliko do sada o ovoj temi niste razmišljali, vreme je da svoje dete upišete na neki od kurseva stranog jezika koji se mogu pohađati i online. Može samo doprineti boljem razvoju i još boljoj zabavi. 

Koji strani jezik ćete najlakše naučiti?

Koji strani jezik ćete najlakše naučiti?

U današnjem svetu malo ljudi je jednojezično. Gotovo svi znaju engleski, a oni koji znaju još neki strani jezik (španski, francuski, ili neki drugi popularni jezik), već izazivaju divljenje drugih.

Saznajte koji strani jezik je najlakše naučiti!

Budući da je engleski jezik najrasprostranjeniji, opšti jezik sveta sa kojim komuniciramo, istraživanja o najlakšem stranom jeziku na svetu uglavnom se zasnivaju na govornicima engleskog (kao maternjeg). Za govornike srpskog jezika, kao i za sve slovenske jezike, jednostavno se kaže da su drugi slovenski jezici najlakši za učenje. To su, dakle, slovenački, slovački, češki, poljski, ruski, ukrajinski, beloruski, makedonski – ako se fokusiramo samo na nacionalne.

Pošto većina ljudi, posebno mladih, odlično govori engleski, svakako je važno napomenuti da su germanski jezici (iz iste jezičke porodice kao i engleski) najlakši za govornike engleskog: afrikaans i holandski, koji su veoma slični, danski, norveški i švedski, a od romanskih jezika: francuski (koji deli čak 40% reči sa engleskim!), italijanski, portugalski, španski i rumunski. Eksperimenti su dokazali da prosečna osoba može dostići C1 nivo znanja jednog od ovih jezika za samo 24 nedelje ili 600 sati učenja.

Do sada smo govorili o najlakšim jezicima u smislu našeg maternjeg jezika, međutim, postoji jedan strani jezik koji je globalno veoma lak jer je veštački napravljen da bude upravo to - lak i dostupan svima za komunikaciju. To je esperanto. Ovaj jezik je nastao 1887. godine, a i danas ima svoje govornike širom sveta. Dostupan je za učenje putem interneta, aplikacija i kurseva. Osnova ovog jezika je preuzeta iz germanskih, romanskih i slovenskih jezika, pa je svima podjednako lak i težak. Neki od njegovih zagovornika tvrde da je bolje naučiti esperanto pre nego što počne da uči bilo koji drugi, jer može dati uvid u sve druge jezičke porodice, pa čak i olakšati učenje svih drugih jezika.

Konačno, moramo zapamtiti da nijedan jezik nije mnogo teži od drugog. To dokazuje i izjava da je svoj zdravoj deci na svetu potrebno otprilike isto vreme da nauče svoj jezik. Odrasli uz dovoljno motivacije i strpljenja vrlo uspešno uče drugi, treći, peti strani jezik.

Učenje jezika je maraton, a ne sprint - piše studentski.hr.

7 razloga zašto se upisati na kurs nemačkog jezika

Zašto se upisati na kurs nemačkog jezika?

Sve više ljudi se upisuje na kurs nemačkog jezika, što je možda i Vas zainteresovalo za ovaj jezik. Ako se još uvek dvoumite da li da i sami započnete učenje nemačkog, donosimo vam nekoliko razloga zašto bi to bila sjajna odluka.

Najrasprostranjeniji jezik Evropske unije

Ne govori se nemački samo u Nemačkoj. Ukoliko upišete kurs nemačkog jezika, sporazumevaćete se i u Švajcarskoj, Austriji, Lihtenštajnu i Luksemburgu. Dakle, poznavajući jedan jezik, Vi ste sposobni da komunicirate i radite u čak 5 država.

A da ne govorimo da je nemački „jezik novca“ i da se priča u poslovnim vodama i u državama u kojima nije zvaničan.

Kurs nemačkog jezika

Nije ga toliko teško naučiti

Tačno je da je gramatika malo drugačija od naše ali kada krenete na kurs nemačkog jezika, savladaće lako te razlike. Imaju i neke glasove koji nisu karakteristični za naše govorno područje, ali daleko od toga da ga je nemoguće naučiti.

Pogledajte samo sve naše ljude koji žive i rade u Nemačkoj, neki već i generacijama. Mnogi od njih čak nisu učili jezik u školama jezika, već na ulici. Zašto bismo onda mi danas, u vreme interneta i mnogih sjajnih škola, imali bojazan od savladavanja tako korisnog jezika?

Poznavanje nemačkog je preduslov za bolji posao

Možete se Vi, u nekoj od zemalja u kojoj se govori nemački, zaposliti i bez znanja jezika – ali stvar je u tome što će Vam to značajno suziti izbor samo na one poslove gde se ne govori. Efikasan kurs nemačkog jezika će vam rešiti ovaj problem.

Ti poslovi su mnogo manje plaćeni od onih gde je potrebno konverzacijsko umeće. Takođe, u poslovima gde nije potrebna konverzacija, uglavnom nema ni napredovanja. Što biste sebi uskratili dobre karijerne mogućnosti? Bacite se na učenje!

Nemački jezik za bolje zaposlenje i veću platu

Bolja integracija u društvo

Bez znanja jezika, u Nemačkoj npr. možete komunicirati samo sa svojim sunarodnicima. To Vas odvaja od velikog dela ostalog društva u kom se krećete. Čak ni na ulici ne možete pitati obično pitanje kao što je gde je ta i ta ulica ili koliko je sati…

A na sve to, jako je teško sklopiti prijateljstva sa ljudima ukoliko ne govorite njihov jezik.

Nemci će Vas ceniti

I Vi biste voleli da neki stranac nauči naš jezik kada dođe da živi kod nas. Time se pokazuje poštovanje prema kulturi, prema običajima, prema narodu.

Ukoliko neko ne želi da nauči jezik države u kojoj živi pokazuje nezaiteresovanost za integraciju i najverovatnije će ga državljani te zemlje smatrati uljezom i osobom niže klase, koliko god ovo strašno zvučalo.

Iskustvo je pokazalo da se ljudima koji se trude da nauče jezik znanto više izlazi u susret. Pa Vi vidite…

Proširenje vidika

Poznato nam je da ljudi u različitim jezicima imaju različite poglede na svet. Jer i struktura jezika je drugačija.

Popularan primer je da Inuiti imaju na desetine različitih reči za sneg. A mi? Dve, tri. Jer sneg nije suštinski deo naše kulture i svakodnevnice. Svaki jezik ima svoje osobenosti i neke se stvari, pojmovi i izrazi nikad ne mogu prevesti.

Možete zamisliti onda kakve pojmove sadrži jedan jezik na kome je Gete napisao možda i najveće delo svih vremena, svog „Fausta“.

Dostupnost novih informacija

Ukoliko znate nemački jezik, sve informacije na ovom jeziku su Vam dostupne. Od svakodnevnih stvari poput prognoze, vesti, administracije, pa do svih knjiga, istraživanja itd.

Neke stvari se ne prevode na druge jezike i zato je dobro znati jezik na kom su napisane. Možete biti apsolutno samostalni ukoliko poznajete jezik. kako to da postignete? Jednostavno - upišite kurs nemačkog jezika koji sprovodi Evropski institut za obrazovanje i rešili ste problem :)

  Engleski jezik  Nemački jezik  Mađarski jezik  Informatika